Einstein o miłości | Fundacja Gaja

Einstein o miłości

 

Pod koniec lat 80.ubiegłego wieku Lieserl, córka Alberta Einsteina, przekazała Uniwersytetowi Hebrajskiemu (Jerozolima) 1400 listów napisanych przez jej ojca – z zastrzeżeniem aby nie publikować ich treści dopóki nie minie 20 lat od jego śmierci. Poniżej prezentujemy fragmenty jednego z nich. Genialny naukowiec przedstawia w nim swe credo, które dla niektórych może okazać się sporym zaskoczeniem.

„Kiedy przedstawiłem teorię względności, bardzo niewielu mnie zrozumiało, a to co teraz wyjawię , aby przekazać ludzkości, również spotka się w świecie z brakiem zrozumienia i uprzedzeniem.

(…) Istnieje niezwykle potężna siła, dla której, jak dotąd, nauka nie znalazła oficjalnego wytłumaczenia. (…) Tą uniwersalną siłą jest MIŁOŚĆ. Naukowcy szukając jednolitej teorii Wszechświata, zapomnieli o najpotężniejszej , niewidzialnej sile. Miłość jest Światłem, które oświetla tych, którzy ją dają i przyjmują. Miłość jest grawitacją, ponieważ sprawia, że ludzie czują się przyciągani do innych. Miłość jest mocą, ponieważ pomnaża to, co w nas najlepsze i nie pozwala ludzkości zginąć w jej ślepym egoizmie. Miłość rozwija i ujawnia. Dla Miłości żyjemy i umieramy. Miłość jest Bogiem, a Bóg jest Miłością. (…) To czynnik, który zbyt długo ignorowaliśmy, być może dlatego, że boimy się miłości, ponieważ jest jedyną energią we Wszechświecie, która nie podlega woli człowieka. (…) Jeżeli zamiast E = mc^2, przyjmiemy, że energia potrzebna do uzdrowienia świata może być otrzymana poprzez miłość pomnożoną przez podniesioną do kwadratu prędkość światła, dojdziemy do wniosku, że miłość jest najbardziej potężną siłą, jaka istnieje, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń. Po tym jak ludzkość poniosła klęskę, chcąc wykorzystać i kontrolować inne siły Wszechświata, co obróciło się przeciwko nam, konieczne jest, abyśmy karmili siebie innym rodzajem energii…

Jeśli chcemy, aby nasz gatunek przetrwał, jeśli mamy znaleźć sens w życiu, jeśli chcemy ocalić świat i każdą czującą istotę, która go zamieszkuje, miłość jest jedyną odpowiedzią.

(…) Głęboko żałuję, że nie byłem w stanie wyrazić tego, co jest w moim sercu, które cicho bije dla Ciebie przez całe moje życie. Być może za późno na przeprosiny, ale ponieważ czas jest rzeczą względną, muszę ci powiedzieć, że kocham cię i dzięki Tobie dotarłem do ostatecznej odpowiedzi !”.

Twój ojciec Albert Einstein

Źródło: http://dobrewiadomosci.net.pl/